NTFS $I30 Files Attributes Analizi

 


NTFS $I30 Files Attributes Analizi

NTFS dosya sistemi analizi konusunda $MFT dosyasının nasıl parse edilip analiz edildiğinden bahsettim (https://www.muhammedaygun.com/2022/08/ntfs-new-technologies-file-system-dosya.html) Bu blog yazımda ise FTK Imagerda bazı dizinlerin içerisinde görmüş olduğumuz $I30 dosyasının ne olduğu ve nasıl parse edilip analiz edildiği hakkında bilgi vereceğim.

NTFS Index Attributes olarak bilinen $I30 , dosyası Microsoft tarafından NTFS dosya sisteminin bozulmasını engelleyerek bütünlük sağlamak için geliştirilmiş bir sistem dosyasıdır. NTFS dosya sistemi dosyaların yerlerini indexlemek için B-tree indexlemeyi kullanıcı ve büyük veri kümelerinin verimli bir şekilde depolanmasını ve çok hızlı aramalar yapmasını sağlar. $I30 dosyası dizine ait olan tüm dosyaları, dizinlerin index kaydını tutar. Dosya veya dizin ilgili dizinden kaldırıldıktan sonra $I30 dizin kayıtları buna göre yeniden düzenler ancak dizin kayıtlarının yeniden düzenlenmesi bir alan içinde silinen dosya/klasör girişinin kalıntılarını bırakabilir.  Bundan dolayı forensics bakış açısı ile bu dizinde var olabilecek dosyaları belirlemek için analize faydalı olabilir.  $I30 dosya farklı farklı dizinlerde karşımıza çıkabilir çünkü her dizin için farklı index içerecektir.

NTFS Master File Table (MFT) dosyası girişlerine benzer şekilde, dosya silme gerçekleştiğinde B-tree içindeki dizin girişleri tamamen kaldırmaz. Bunun yerine, karşılık gelen bir $BITMAP özniteliği kullanılarak silinmiş olarak işaretlenir. B-tree yeniden dengelenmesinin diğer bir yanı da genellikle ayrılmamış düğümlerdeki verilerin üzerine yazılmasıyla sonuçlanmasıdır. $I30 dosyaları $FILE_NAME öznitelik (attribute) zaman damgaları olması $STANDART_INFORNATION zaman damgalarının olmamasıdır.

$I30 Analiz edilmesi

$I30 dosyasını analiz etmek için ilk olarak dosyayı elde etmemiz gerekmektedir ilgili dosyayı elde etmek için FTK Imager tool kullanabiliriz. $I30 dosyası her dizinde bulunabileceğinden bahsettik ben bu blog yazımda C:UsersMAmaygun dizininde bulunana $I30 dosyasını parse edip analizini gerçekleştireceğim.

İlk olarak FTK Imager tool’umuzu çalıştırıyoruz ve diskimizi içeri import ediyoruz.

Daha sonra ilgili dizine gidip $I30 dosyasını görüyoruz sağ tıklayıp istediğimiz konuma export alıyoruz.

Böylelikle $I30 dosyasını elde edebiliyoruz.

İlgili dosyayı elde ettikten sonra Willi Ballenthin tarafından oluşturulan open source INDXParse (https://github.com/williballenthin/INDXParse) aracını kullanacağız.

INDXParse aracı $I30 dosyasını parse ederek CSV, XML dosyas çıktıları sunmaktadır. Bu araç python dilinden yazılmıştır bu aracı kullanmadan önce analizi gerçekleştireceğiniz bilgisayarda Python kurulu olmasına dikkat edin.

$I30 attributes parse işlemi gerçekleştirdiğimiz zaman silinen dosyalar, değiştirilen dosyaları tespit etmemiz mümkündür.

FTK Imager ile $I30 dosyasını elde ettikten sonra INDXParse aracını kullanabiliriz.

-h parametresini kullanarak kullanabileceğimiz parametleri ve ne işe yaradıklarını görebiliyoruz.

Daha sonra python .INDXParse.py -d I30 > maygun.csv komutunu yazıp çalıştırıyorum. ($ karakterini siliyorum ki parse işleminde herhangi bir hata ile karşılaşamamak için)

Komut çalıştıktan sonra karşıma vermiş olduğum isimde csv dosyası oluştu.

Csv dosyansın içeriği bu şekilde karşımıza gelmektedir.

Şimdi ise ilgili dizene gidip hangi dosyaların olduğunu görmek

Görüldüğü gibi dizinde biz 5 tane dosya görmekteyiz.  $I30 dosyası parse edildiğinde ise karşımıza 9 dosya çıktığını görüyoruz böylelikle $I30 attributes parse işlemi gerçekleştirdiğimiz zaman silinen dosyalar, değiştirilen dosyaları nasıl tespit edebileceğimizi gösterdik 🙂

Parser Tool: https://github.com/williballenthin/INDXParse

Kaynak:

[1] https://www.sans.org/blog/ntfs-i30-index-attributes-evidence-of-deleted-and-overwritten-files/

[2] https://docs.google.com/presentation/d/1AWsQtEWwSq8bjvFN-DmASNUKIieijJfNIzrQqH1O4po/htmlpresent?pli=1

Comments

 1. dobry sklep

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;
  ) I am going to revisit yet again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help other people.
  I saw similar here: E-commerce

 2. sklep internetowy

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good success. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar article here: Najlepszy sklep

 3. Phone Tracker

  How to track the location of the other person’s phone without their knowledge? You will be able to track and monitor text messages, phone calls, location history and much more. Free Remote Tracking and Recording of Husband’s Phone Cell Phone Spy. Best Apps to Download for Free to Spy on Another Phone.

 4. List of Backlinks

  Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks! You can read similar text here:
  Backlinks List

 5. GSA List

  Hello! Do you know if they make any plugins to help
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Cheers! I saw similar
  article here: Scrapebox AA List

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir