Most Recently Used (MRU) Analizi

 
Most Recently Used (MRU) Analizi

Most Recently Used (MRU) –En Son Kullanılan – Analizi

Windows registry forensics konusundan, işletim sisteminde kurulu olan kullanıcılar donanım cihazları ve uygulamalarla ilgili bilgileri içerdiğinden bahsettim. Kullanıcı etkinliğini izlemek için bir dizi Registry keylerini’de kullanabiliriz. Bir kullanıcı belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde erişilen alanlar tespit etmek için registry’de bulunan MRU key bahsedeceğim.

MRU yani Most Recently Used “En son kullanılanlar” anlamına gelir. MRU key, en son açılan web sayfasından belgelerin, dosyaların, resimlerin ve diğer uygulamaların kayıtlarını içeren Windows registry de bulunun bir liste olarak düşünebiliriz. MRU Listeleri, bir bilgisayardaki son etkinliklerin geçmişini içerir. Örneğin bir MRU listesi, yakın zamanda açılmış Word belgesini adını içerir. Ayrıca, çoğu durumda, bu listeler programın açılır menüsünde görünmektedir. Hatta çalıştır kutusunda bile bulunur çoğumuz için pratiklik sağlayan burada geçmişleri gösterebiliyor olmasıdır, işte bu geçmişler MRU listesinde saklanmaktadır. Intenet Explorer içinde aynı durum geçerlidir, arama çubuğuna ziyaret edilen web adresini görmek bile mümkün.

MRU List Nasıl Analiz edilir?

MRU key, sistemdeki belirli bir kullanıcı etkinliğinde en son kullanılan veri değerlerinin yani dosya adlarını, URL’leri, komut satırı girişleri gibi kritik bilgileri içerisinde tutuğundan tabi ki de forensics bakış açısı ile bakmasak olmazdı 🙂

Bu MRU Listleri görmek için Windows ile beraber gelen registry editör veya open source araç olan Registry Explorer ile bakabiliriz.

MRU Key kayıtların pathleri:

v HKCUSoftwareMicrosoftInternet ExplorerTypedURLs

Recent URLs, Bu anahtar, Internet Explorer (IE) veya Windows Gezgini adres çubuğuna yazılan son 25 URL’nin (veya dosya yolunun) bir listesini içerir : anahtar yalnızca tam olarak yazılan, yazarken otomatik olarak tamamlanan veya IE adres çubuğunda saklanan URL’ler listesinden seçilir.

v HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerComDlg32OpenSaveMRU

Windows Explorer tarzı iletişim kuturları aracılığıyla en son açılan veya kaydedilen dosyaların listesini tutar. Örneğin yakın zamanda kaydedilen dosyalar txt, pdf htm bilgilerini tutar.

 

v HKCU Software MicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerComDlg32 LastVisitedPidlMRU

Ekstra bilgi sağlamak için önceki OpenSaveMRU anahtarıyla ilişkilidir, bu anahtarın altındaki her ikili kayıt defteri değeri, yakın zamanda kullanılan bir program yürütülebilir dosya adını ve programın onu açmak veya kaydetmek için kullanıldığı bir dosyanın klasör yolunu içerir.

 

v HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerRecentDocs

Yakın zamanda açılan yerel veya ağ dosyalarını içerir.  Doğrudan Windows Gezgini’nden en son açılan dosyaların listesi, her biri açılmış bir dosyanın uzantısı olan (.doc, .txt, .html, vb.) bir dizi alt anahtar bulunur.

v HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerRunMRU

RunMRU, başlat+çalıştır ardından çalışan run pencerisinde kullanılan komutları gösterir. Bir dosya Run komutuyla yürütülürse, önceki iki OpenSaveMRU ve SonDocs anahtarında iz bırakır .  Windows kayıt defterinde kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen belirli eylemlerin bir sonucu olarak MRU (En son kullanılanlar) anahtarı oluşturur. örnek olarak başlat menüsünde bulunan uygulamalar veya cmd deki komutları depolayan bu tür anahtarlar örnek gösterilebilir. Bu kayıt defterindeki anahtarlar a dan z ye kadar kronolojik sıraya eklenir. Bu kaynağın altında toplan 26  giriş kaydedilebilir MRUListin dolması durumunda eski girişler sondan kesilir böylece bu anahtarda saklanan bilgiler, belirli komutların veya programların yürütüldüğü sırayı sağlayabilir.

v HKCUSoftwareMicrosoftSearch AssistantACMru

Windows varsayılan aramasını kullanan son arama terimlerini içerir. 4 farklı subkey bulundurur;

5001 : İnternet Arama Asistanı için kullanılan terimlerin listesini içerir

5603 : Windows dosya ve klasör araması için kullanılan terimlerin listesini içerir

5604 : “Bir dosyadaki sözcük veya tümcecik” aramasında kullanılan terimlerin listesini içerir

5647 : “Bilgisayarlar veya insanlar için” aramasında kullanılan terimlerin listesini içerir

 

v HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFileExts

Sisteme kullanıcı dosyayı çift tıklattığında bu uzantıya sahip bir dosyayı açmak için hangi uygulamanın kullanılacağını söyler. Bu, bir kullanıcı belirli bir uzantıya sahip dosyaları açacak bir uygulamayı yüklemiş ve ardından kaldırmış olabileceğinden, inceleme sırasında önemli olabilir.

 

v HKCUSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerMountPoints2

Kullanıcı ister Harita Ağ Sürücüsü Sihirbazını isterse net use komutunu kullansın, kullanıcının sisteme eklediği hacimler aşağıdaki anahtarda görünecektir: Daha önce belirtildiği gibi, GUID’ler olarak görünen MountPoints2 alt anahtarları, MountedDevices anahtarındaki ??Volume girişleriyle eşlenebilir. Bu GUID’ler, MountPoints2 anahtarının altındaki CPCVolume alt anahtarıyla da eşlenebilir.

v HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerStreamMRU

Explorer Stream

 

MuiCache

MUICache, her uygulamanın yürütülebilir dosyası hakkında bilgi depolamaktan sorumlu olan ve yeni bir uygulama kullanıldığında işletim sisteminin otomatik olarak çıkardığı bir kayıt defteri anahtarı görevi gören bir Windows kaynağıdır. MUICache, bazı öğeleri silseniz bile, o uygulamayı bir sonraki çalıştırışınızda yeniden görünecek özelliğine sahiptir. MuiCache program yürütme izinlerini kaydeder. MuiCache anahtarı varsayılan olarak çok fazla bilgi kaydetmez, ancak bir programla ilişkilendirilmiş bir girdinin varlığı, söz konusu kullanıcı hesabının bu programı çalıştırdığını gösterir. Bu anahtar programların adını, yürütme dosya yolunu ve belirli bir kullanıcı tarafından yürütülen programların imza değerini listeler.

HKEY_CURRENT_USERSoftwareClassesLocal  SettingsSoftware MicrosoftWindows ShellMuiCache

Konumunda bulunur.

MUICache’nin kötü amaçlı yazılımlar, Truva atları ve benzerleri tarafından saldırıya uğrayan çok yaygın bir kayıt defteri anahtarı olduğuna dikkat edilmelidir. Bu anahtarda değerler oluşturan MUICache kullanan bazı kötü amaçlı yazılımlar tespit ettiği bilinmektedir. kötü amaçlı yazılımlara, özellikle Trojan-Alexmo ve Adware-BlowSearch malwareları benzer teknikleri kullanmıştır.

Anti- Forensics tekniğiyle MRU Listesinin temizlenmesi

Anti forensics tekniklerinden biri olan en son kullanılan MRU listelerinin temizlenmesi zararlı yazılım veya ileri düzey bilgisayar kullanıcılarının kullanmış olduğu teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

MRU listeleri neredeyse tüm dosya türleri için eriştiğimiz son dosyaların adlarını ve konumları gibi bilgileri açığa çıkarabilir ve bu bilgileri kayıt defterinde depolanır. Bir adli analiz gerçekleştiren kişi bu bilgileri açığa çıkarabilir.

Bu kayıtları silmek için yukarı da göstermiş olduğum path’e gidip sağ clickleyip delet butonuna basabiliriz böylece MRU listesi silinmiş olacaktır.

Tek tek tüm registry keylerini gidip silmek istemeyenler için çeşitli cleaner toollar geliştirilmiştir. Bu toollar kullanılarak MRU keyler temizlenebilir. Bundan biri MRU-Blaster olarak kullanılabilir. MRU-Blaster krulumu ve kullanımı kolaydır. MRU-Blaster https://www.brightfort.com/mrublaster.html sayfasından indirebilirisiniz.

https://www.thewindowsclub.com/free-registry-cleaners-optimizers-windows cleaner toollara örnek olarak bu adrese bakabilirsiniz.


Windows forensics nedir

adli bilişim

Windows Forensics

Comments

 1. e-commerce

  I believe this is one of the so much significant info for
  me. And i am glad reading your article. However wanna statement on some normal issues, The web site
  style is perfect, the articles is in point of fact excellent : D.
  Good process, cheers I saw similar here: Dobry sklep

 2. dobry sklep

  Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks! You can read similar text here: Ecommerce

 3. Phone Tracker

  How to track the location of the other person’s phone without their knowledge? You will be able to track and monitor text messages, phone calls, location history and much more. Free Remote Tracking and Recording of Husband’s Phone Cell Phone Spy. Best Apps to Download for Free to Spy on Another Phone. https://www.xtmove.com/

 4. AA List

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar blog here:
  Scrapebox List

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir