SRUM (System Resource Usage Monitor) Analizi

 SRUM (System Resource Usage Monitor) Analizi

Windows System Resource Usage Monitor –Windows Sistem Kaynak Kullanım Monitörü- olarak bilinen SRUM makinede tüketilen kaynakları izlemek için oluşturulmuştur. SRUM sistemde uygulamanın kaynak kullanımı enerji kullanımı, Windows anlık bildirimleri, ağ bağlantısı, veri kullanımı olmak üzere 30 ila 60 günlük sistem kaynağı kullanımını SRUDB.dat  dosyasına kaydeder. Bu özellik Windows sistemlerde varsayılan olarak etkindir ve sistemde başlangıcında otomatik olarak başlayacak şekilde yapılandırılmıştır.  Srudat.db dosyasına veriler sistem kapatıldıktan sonra yazılır. Windows 8 ve daha sonraki tüm Windows sistemlerde getirilen özelliklerdir. Task manager kısmında App history sekmesi aracılığıyla kullanıcıya sunulur, ancak bu bilgiler anlık olarak değişmektedir. Srudat.db dosyasında ise daha çok sayıda bilgi içerir.

 

SRUM hakkında bilgiler Srudb.dat dosyasında bulunur. Srudb.dat dosyası verileri  “HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionSRUMExtensions” ve “%SystemDrive%WindowsSystem32sruSRUDB.dat” olmak üzere iki konumda kaydeder.

 

 

Registry key de kaydedilen veriler geçici verilerdir ve periyodik olarak %systemroot%WindowsSystem32sru konumunda bulunan SRUDB.dat dosyasına kaydedilir. Srudb.dat dosyası, ESE (Extensible Storage Engine) database formatındadır. Bu database dosyası, belirli bir sistemde meydana gelen tüm aktivitileri kaydeden birden çok tablo içerir.

 

 

SRUM Analizi:

Forensics bakış açısı ile Windows sisteminde meydana gelen Application Resource Usage, Network Connetctions, Network Usage, Push Notification Data, Energey Usage aktiviteleri içerdiğinden adli analiz aşamasında sistemde silinmiş olsa bile zararlı uygulamanın isimi, uygulamanın yolu, uygulamayı kullanan hesabın bilgisi gibi değerli bilgileri sunmaktadır. SRUM içerisinde barındırdığı bilgilerden dolayı adli bilişim ve olay müdahalesi vakalarında son derece yararlı bilgiler sağlar. SRUM program yürütmelerinin, güç tüketimini, network bağlantı aktivitelerine sebep olan ana prosesi kaydeder. Bu tür bilgiler adli analizi gerçekleştiren kişinin sistemde önceki faaliyetler ve olaylar hakkında bilgi edinmesini sağlar.

 

Sudb.dat dosyası manuel bir şekilde kopyalanamaz, FTK Imager, Kape, Raw Data Copy gibi toollaar yardımıyla kopyalama işlemi gerçekleştirilebilir.

Sıkça kullandığım araç olan FTK Imager ile srudb.dat dosyasını export alacağım. Srudb.dat dosyası ve SYSTEM hive dosyaların konuma gidip sağ tıkladıktan sonra istediğimiz dizine export işlemi gerçekleştirebiliriz.

 

 

Elde edilen srudb.dat dosyasını srum-dump, SrumECmd gibi toollar yardımıyla analiz edilebilir. Ben favori toollarımdan olan drum-dump ile nasıl analiz gerçekleştirildiği blog yazımda göstereceğim.

MarkBaggett tarafından oluşturulan ücretsiz bir araçtır Github üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kullanabilirsiniz.

GUI kullanıma sahip olan srum-dump çift tıklayarak çalıştırabiliriz.

Çift tıkladıktan sonra karşımıza bu şekilde bir ekran gelmektedir.

Sırasıyla;

1.      Elde etmiş olduğumuz Srudb.dat dosyasının 

2.      SRUM parse edildilkten sonra oluşacak excel dosyasının konumunu (Github downlonad sayfasından elden edebilirsiniz https://github.com/MarkBaggett/srum-dump)

3.      SRUM parse edilmesi için excel tamplet formatı

4.      SOFTRWARE HİVE dosyasını (isteğe bağlı olarak, SOFTWARE hive dosyası eklenebilir eklendiği zaman, uygulamalar tarafından hangi ağların hedef sıralamasını görebiliriz. )

 

Dosya konumlarını verdikten sonra ok deyip parse işlemlerini gerçekleştiriyoruz

 

 

 

Ortaya çıkan XLSX dosyasının alt kısmında birden çok sekme bulunur. Her sekme faydalı bilgilerle tespit edebiliriz.  

 


 

Kaynak:

[1] https://isc.sans.edu/forums/diary/System+Resource+Utilization+Monitor/21927/

Comments

  1. Pingback: Windows Forensics – Muhammed AYGÜN

  2. Rastrear Celular

    Se seu marido excluiu o histórico de bate – Papo, você também pode usar ferramentas de recuperação de dados para recuperar as mensagens excluídas. Aqui estão algumas ferramentas de recuperação de dados comumente usadas:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir